Motto...

If you can't handle me at my worst, you don't deserve me at my best.

Wednesday, April 11, 2012

7

Öğlene doğru cam saraya döndüğünde, Sedef Leydi'yi terasta manzara izlerken buldu. Camda ağır deri botların sesini duyan Sedef Leydi yüzünde bir gülümseme ile "Gece ortadan kaybolduğunuzu duydum, Sheara'ya verdiğiniz kaplumbağa çorbası tarifi ile bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum," dedi.


Eldred ellerini korkuluklara dayayarak ufka baktı. "Tabi, eğer gerçekten kaplumbağa çorbası tarifinde bir zaman ve mekan bilgisi sakladığımı düşünüyorsanız. Öyle bir şey yapabilecek biri gibi mi görünüyorum?" diye sordu adam en masum ifadesini takınarak. Sedef Leydi kaşlarını çatarak adamı süzdü bir süre, Eldred ona bakarak iç çekti "Evet, biliyorum, benziyorum. Her neyse."


"Garip bir bağınız var," dedi Sedef Leydi birdenbire. "Kız kardeşler beni ortaya çıkardıklarında bazen kimsenin göremediği şeyleri görebildiğimi fark etmiştim. Bu da onlardan biri sanırım. Kırmızı bir ip gibi." Omuz silkti. "Hala cevaplarını bilmediğim o kadar çok soru var ki..."


Eldred aniden kadının koluna girdi, başıyla Umbra'ya işaret etti ve üçü çok geçmeden cam şehrin sokaklarında deniz kıyısında bir masada oturmuş, kahvaltı ediyorlardı. Çok uzakta olmayan bir sokaktaki kalabalık çarptı gözüne Sedef Leydi'nin, merakla o yöne doğru baktı ekmeğine tereyağı sürerken. Beceriksiz bir parmak, keman tellerinde dolanıyordu ama çok geçmeden düzeldi, daha iyi oldu. Onun meraklı bakışlarını fark eden Eldred hiç istifini bozmadan "Kemanı her kim ilk çalanın elinden aldıysa iyi yaptı," dedi. Sedef Leydi "İkisi farklı kişiler mi?" diye sordu şaşkınlıkla, "Ben alışarak daha iyi çalmaya başladığını düşünmüştüm."


O sırada kalabalık açıldı ve kemanı çalana yol verdi; Ron'du bu. Sheara onun adımlarına ayak uydurmuş, her bir notayla ritimli şekilde etrafında dönüyor, bir yandan kendi etrafında da dönüyor ve elindeki tefe vuruyordu. Onlar ilerlerken arkalarında ağzı açık onları izleyen ufak bir çocuk özenerek ve biraz da utançla duruyordu. En sonunda yutkundu, cebinden ufak bir flüt çıkararak onlara eşlik etmeye başladı. Çaldılar, dans ettiler, çok geçmeden müzik sona erdi. Sheara yerlere kadar eğildi, tefini ters çevirerek bahşiş toplamaya başladı. Kalabalık dağıldığında Eldred, Sheara'nın toplanan tüm parayı küçük çocuğa verdiğini gördü. Çocuk bir kısmını ayırarak kalanını ona uzattı ve başını salladı. Sheara zor da olsa paylaşımı kabul etti. Çocuk yüzünde büyük bir gülümseme ile onlara sarıldı, kalabalığın arasına karıştı. Çocuğun arkasından el sallayan Sheara başını çevirdiğinde Eldred ile göz güze geldi; yüzündeki gülümseme değişti, dudakları duygusuz, düz bir çizgiye dönüştü. Ron'un koluna girdi, zıt yöne doğru yürümeye başladılar.


"Anlaşılan kaplumbağa çorbası tarifleri kadınlar tarafından pek de romantik bulunmuyor," dedi Sedef Leydi kaşlarını kaldırıp ekmeğine dönerken. Bir süre Eldred'den gelecek alaycı ve şakacı cevabı bekledi. Gelmediğinde şaşkınlıkla bakışlarını adamın yüzüne çevirdi. Eldred'in yüzündeki alaycı gülümseme gitmişti ve ifadesiz bir yüzle onlardan uzaklaşan kadınla adamı izliyordu.

***

No comments: