Motto...

If you can't handle me at my worst, you don't deserve me at my best.

Sunday, January 08, 2012

3Gecenin karanlığını kükremeler bölüyordu. Biri doğudan biri batıdan yükselen ikiz aylar hilal biçiminden yavaş yavaş sıyrılmış, git gide büyüyordu. Normalde soğuk olan Cam Şehir geceleri, bu gece nedensiz bir biçimde sıcaktı. Sedef Leydi huzursuz bir biçimde terasta dolanıyor, dönüp duruyordu. Normal insanların aksine, onun uykuya ihtiyacı yoktu.


Ellerini terasın camdan korkuluklarına dayadı, ay ışığında parıldayan camdan yapılma şehri izledi. Karanlığın içinde bir mücevher gibi parlıyordu. Garip bir şekilde boşlukta hissetti kendini Sedef Leydi. Burası neresiydi? Kimdi? Amacı neydi? Tek bildiği kız kardeşlerin onu uyandırdığı ve saraya getirdiğiydi. Camdan duvarlar bunu anlatan işlemelerle doluydu. Hatta bir kısmını, özellikle kız kardeşlerin gidişi ve uzak ülkelerin insanlarının şehre yerleşişini Sedef Leydi kendisi resmetmişti duvarlara. Sıkıntıyla içeri girip çizimlere baktı, parmak uçlarıyla dokundu çizgilere. Çizgilerin renklerine büründü Sedef Leydi'nin parmak uçları. Elini kıpırdattıkça renkten renge atlıyordu parmak uçları. Gülümsedi.


Ayak sesleri duydu, merakla arkasını dönüp baktı; kimse yoktu. Her zaman yaptığı gibi ellerini önünde birleştirip boş gözlerle sarayda yürümeye başladı. Sesler koridorlarda devam ediyor, bir çember çiziyordu. Çok geçmeden seslerin kaynağını bulamadan duvar resimlerinin olduğu büyük hole geri dönmüştü. Omuz silkti. Yanlış duyduğunu düşündü, terasa yöneldi. Gafil avlandı.


Holün tepesinden üç adam Sedef Leydi'nin tepesine çöktü. Üç zehirli hançer saplandı Sedef Leydi'nin vücuduna, kan yerine renkleri yansıtan garip bir sıvı sızıyordu yaralarından. Sedef Leydi boş ama şaşkın gözlerle etrafını saran üç adama baktı, elini kaldırıp yaradan sızan sıvıya dokundu. Üzgün ve anlam veremeyen gözleri adamların gözlerine baktı. Yaraların etrafı zehrin etkisiyle yeşermeye başlarken suikastçiler hançerlerini geri çekip birer adım attılar geriye. Sedef Leydi yere düştü, yüzünde aynı boş ifade vardı. Bir an bir karaltı görür gibi oldu terasta. Kükremeler duyuyordu. Adamların çığlıkları yankılandı hollerde, sevinç mi yoksa acı mı çıkaramadı Sedef Leydi. Karaltı ona doğru yaklaşırken gözleri iyiden iyiye bulanık görmeye başlamıştı. Çok geçmeden her şey karardı.


Karanlığın içinde birinin onu yerde aldığını hissetti. Sarayın içinde başka bir yere taşıyordu bu her kimse. Sedef Leydi bilemiyordu artık ne olacak, o kadar yabancıydı ki olanlar ona... Sıcak bir yerdi burası, tanıdık bir sıcaklık. 'Büyük Fırın,' diye düşündü Sedef Leydi; bilincinin hala yarım yamalak da olsa açık olması garip geliyordu ona. Tenini kesen bıçaklar, yakan demir, batan iğneler... Çok geçmeden yarım yamalak da olsa açık bilinci tamamen kapandı Sedef Leydi'nin hiç tatmadığı acılardan sonra.


Ne kadar vakit geçti bilmiyordu ama gözlerini açtığında gün aydınlıktı. Gayri ihtiyari elleri hançerlerin saplandığı yere gitti; görünürde bir şey yoktu. Eğer tenindeki yeşil lekeler olmasa saldırının hayal olduğunu düşünecekti. Merakla ayağa kalktı, yatağın biraz uzağındaki koltuğun üzerine bırakılmış geceliğe sarındı; teni geceliğin açık pembe rengini yansıtıyordu şimdi. Sessiz adımlarla ilerledi koridorlarda. Cam saraydaydı hala, bildiği mekanda. Olayın olduğu yere, Büyük Hol'e doğru ilerledi.


Hol temizdi. Geceki saldırganlardan ya da kendi kanından iz yoktu. Terasa doğru ilerleyecekti ki terası holden ayıran perdelerin arasından iri, siyah bir kedi girdi. Kısık gözlerle Sedef Leydi'yi süzdü, bir an duraksadı, başını çevirip terasa baktı, sonra umursamazca holde ilerleyip kapının biraz uzağına kendini bırakıp uzandı. Sedef Leydi boş gözlerle büyük kediye baktı, hafif adımlarla terasa doğru yollandı; kedinin kısık gözlerle onu izlediğini hissedebiliyordu.


Teras perdelerini araladığında onu gördü. Uzun boylu, koyu renk saçlı, sırtında yerlere kadar uzanan koyu renk bir pelerin olan bir adamdı bu. Sedef Leydi'nin ayak seslerini duyunca hafifçe ona doğru döndü; güçlü yüz hatları olan, pek yaşlı durmayan ama gözlerinden görmüş geçirmişliği okunan biriydi bu. 


"En sonunda uyanmanız beni sevindirdi, insanlar merak etmeye başlamıştı," diye lafa girdi adam, etkileyici bir sesi ve vurgusu vardı cümlelerinde.


"Çok mu oldu ki?" diye sordu Sedef Leydi.


"Sayılır, neredeyse bir hafta. Ya çok yorgundunuz ya da ilk defa yaralanmanın verdiği bir yan etki olsa gerek. Düşmanlarınız hiç bir harcamadan kaçınmamışlar," adam cebinden ufak, cam bir şişe çıkardı ve korkulukların üzerine koydu. İçindeki sıvının yeşil rengi Sedef Leydi'nin yaralarındaki yeşil renkle uyumluydu. "Güçlü bir zehir, yapımı zor."


Sedef Leydi adamın yanına ilerledi ve elini adamın koluna koydu. "Teşekkür ederim, siz olmasanız sanırım... Ölüm denen şeyle tanışacaktım."


Adam aniden Sedef Leydi'nin bileğini kavradı, hızlı bir hareketle kadının arkasından büktü ve boynundan yakaladı. "Hiç öğrenmiyorsunuz Leydim, ya adamları göndermiş olan ben olsaydım?"


Sedef Leydi boş gözlerle baktı adama "O zaman beni neden kurtardınız?"


Adam çaresizce gülümsedi, boş vermiş bir tavırla kadını bıraktı, iç çekerek ellerini korkuluklara dayadı ve kedilere özgü bir biçimde sırtını gerdi. "Ne olursa olsun saflığınızı kaybetmeyeceksiniz sanırım, buradan bunu anlıyorum."


"Anlamıyorum."


Adam Sedef Leydi'nin elini tuttu, yavaşça bir dizinin üzerine çöktü ve başını eğdi. "İzin verin danışmanınız olayım. Göremediğiniz tehlikelerden sizi koruyayım."


Sedef Leydi gülümseyerek adamın elini kavradı ve yerden kaldırdı. "Tabii ki. Neden olmasın ki?"


Adam kadına uzun bir süre baktı, avucuyla alnına vurdu. "Daha kim olduğumu bile bilmeden böyle bir şeye evet diyorsunuz, gerçekten ümitsiz bir vak'asınız."


Sedef Leydi şaşkınlıkla "Ama neden?" diye sordu. "Bana yardım etmek istiyorsunuz, neden yardımınızı geri çevireyim?"


Adamın yüzündeki gülümseme acılaştı, güçlü kollarıyla kadını sardı. "Bu saflığınızı asla kaybetmeyin leydim," diye mırıldandı. "Ben Eldred." dedi kadını bırakırken. "Şu an holde tembelce yatıp uyuyan da Umbra." İçerden kedinin kükremesi duyuldu. Eldred güldü. "Tanıştığımıza memnun oldum Sedef Leydi."


Sedef Leydi sabahlığının eteklerini tutarak hafifçe eğildi. "Asıl ben memnum oldum, Eldred. Cam Şehir'e hoş geldiniz; siz ve Umbra." 


Başını kaldırdığında hep boş olan yüzünde ilk defa içten gelen bir gülümseme vardı. 

1 comment:

mit said...

Güzel bir başlangıç olmuş. Senden yeni bir şeyler okumayalı bayağı zaman olmuştu. Sedef Leydi'nin renklerle olan bağlantısı güzel bir ayrıntıydı. İlla eleştirmem gerekseydi kelime tekrarlarına biraz dikkat etmeni tavsiye edebilirdim. Kalemine sağlık...