Motto...

If you can't handle me at my worst, you don't deserve me at my best.

Tuesday, December 27, 2011

Dizi Tavsiyesi: the Walking Dead

Son bir kaç gündür izlediğim AMC's the Walking Dead'ini tanıtacağım bugün size. Zira kendisi cici bir dizi, en azından ilk sezonu epik. İkinci sezon... o kadar da beğenmedim.


bu poster

bu da cast


Nereden coştuğuma gelirsek; geçen gün 9GAG'de dolanırken şu posta denk geldim;
Skyrim geyiklerini geçtim, bu posta baktığımda gördüğüm ilk şey "omfg, bu adam the walking dead'de mi oynuyor?!" oldu. Kendisi Norman Reedus, bilenler tanıyanlar büyük ihtimalle onu Boondock Saints'den bilecekler (Şehrin Azizleri). Tabi daha öncesinden bilenler Blade'de oynadığı ufak rolden ya da Gossip isimli geyik bir filmden de biliyor olabilirler (Fu-Yeah Norman Reedus ftw).


Bkz küçük kardeş, sağdaki.

Norman Reedus'un oynadığı karakter Daryl Dixon; kendisi Redneck bir Amerikalı. Minicik bir veletken ormanda kaybolup 9 gün yaşadıktan sonra evin yolunu bulup oturup kendisine bir sandviç hazırlamış bir insan. Dizi boyunca karizma koyan, elinde crossbow, hiçbir şeyi adam gibi sallamayan, güçlü ve Survival yeteneği yüksek bir karakteri canlandırıyor abimiz. Pek de yakışmış rol üstüne.  Çizgi romanda yokmuş bu karakter ama, diziye koymalarına sevindim, çok eğlenceli dakikalar yaşayabiliyorsunuz çünkü.


Norman Reedus'u geçip diziye gelirsek; masaüstü FRP tadında ilerliyor dizi (Bu kanıya çok sevgili sevdicek Sercan söyledikten sonra dikkat edip vardık). "Hastanede komada uyandın, etrafta kimse yok, ne yapıyorsun?" diye başlıyor diyebilirim. Etrafta Zombiler var; görme, duyma ve koku alma duyuları var, taş sopa alıp cam kıracak, tırmanacak zekaya sahipler, ısırınca size de virüs bulaştırıyorlar, ölüp diriliyorsunuz. Hastanede uyanan abimiz Rick, şerif böyle, işte vurulup komada, tam zombie apocalypse sonrası kendisine geliyor. Sonra ilk questini alıyor "Karını ve çocuğunu bul." Dizi resmen böyle ilerliyor. Bir safe haven buluyorlar, orda quest alıyorlar, questler bitince bir sonraki mekana geçiyorlar vs.


Özellikle ilk sezon (sadece 6 bölüm) oldukça epikti. İkinci sezon da iyi gibi ama ilk sezondaki aksiyona oranla daha yavaş ve daha drama ağırlıklı. Kim kiminle ne yapmışa dönüyor bir ara.


Müzikler Bear McCreary'den. Battlestar Galactica'dan hatırlayabilirsiniz kendisini ve the Walking Dead'in müziklerinde de yakalıyorsunuz zaten adamın tınısını.


Zombie değil Walker ya da Geek diyorlar dizide. Walker makyajları çok iyi. İnternette biraz araştırırsanız göreceksiniz. Bazen cidden rahatsız edecek derecede olanlar çıkabiliyor. Ben tabi bunu izlerken meyve yiyebiliyorum ya da örgü örüyorum falan, komik oluyor.


Neyse efendim, şimdi ikinci sezonun ortasında olan bu dizi izlenebilir gayet. Hani hiç olmadı Norman Reedus'un hatırı için izlenmeli bence. Karakter epik olmuş çünkü !


İyi eğlenceler =)

No comments: