Motto...

If you can't handle me at my worst, you don't deserve me at my best.

Thursday, July 07, 2011

Win 7 64-bit güzelmiş.

Bilgisayarım abidik gubidik hatalar vermeye başlayınca format zamandırı dedim. Hatta az önce fontlarımı yedeklemediğimi hatırladım ve üzüldüm, neyse.


Bir gecemi harcayıp Window7 64bit ve orjinal aktivasyon kodu edindim (Emre Ünsal bayfendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz <3). Bugün bütün günü de format, driver yüklemeleri, updateler ve araştırmalarla geçti. Anlaşılan o ki bazı şeylerin bendeki driverları 2007 uyumlu değil, bayağı bir çuvalladım, bir ara mikrofon ve kulaklığımı algılamadı bilgisayar. Şu an da kameramı görmüyor, nasıl düzelteceğim bilmiyorum.


64-bit kurmanın güzel tarafı, 3D modelleme ve photshop için kolaylık sağlaması, üstelik artık fazla RAM'imi görüyor bilgisayar (Hatta bir 4gb RAM daha alabilirim ilerleyen aylarda High Poly modellemeye geçersem). Daha başka bir olayını görmedim, kullandıkça tecrübe edeceğim.


Format sırasında bol bol BlackTRN ile muhabbetteydik. Teyzeler gibi "Çocuğum bu nasıl yapılıyordu, bu neydi, bu niye böyle oldu?" sorularına maruz bıraktım çocuğu. Napalım, Win98 ve XP çocuğuyum ben. Eski bilgisayarım günde 12 format yemeden kendine gelmezdi, bayağı şey öğrenmiştim onu söküp takarken ve formatlarken. Eh, ben bir 3 yıldır format çekmedim yeni bilgisayarıma... Unutmuşum =) Umarım uzunca bir süre format gerektirmez.


Yarın 3DsMAX, Maya, ZBrush, MudBox ve Silo yükleyeceğim. Photoshop CS5 de. Illustrator ve After Effects zaten bende var, D'ye kurmuşum. Diğer programları da ihtiyaç duydukça tamamlarım artık.


Bir de, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Marmara Üniversitesi eğitmenleri ile anlaşıp Kısa Film Yapımı kursu hazırlamış bir aylık. Babamla kaydolmuştuk hemen, bugün aradılar. Tepeden tırnağa her şeyini göstereceklermiş (senaryo yazım, çekim teknikleri, montaj, vs vs). Eğlenceli olacak bayağı.


Onun dışında, buralardayım.

2 comments:

Lorean said...

Programları 64 bit olarak kullanmaya başladıktan sonra "Eski bilgisayarımda 32 bitle nasıl yaşıyormuşum eskiden ya?" sorusunu sormaya başladım.

Kurulu olan Illustrator ve After Effects 64 biti destekliyor muydu? Eğer ayrı bir 64 bit versiyonları varsa sonra onları yeniden kurmak isteyebilirsin.

Roselyn said...

Evet ben onu unutmuştum, iyi hatırlattın -.-

Bakalım, onları da yenileyeyim bari xD